Vzorce a zkratky - proč s nimi mají studenti problémy

od Libor Činka

Řada studentů má problémy s pamatováním si vzorců. Přičemž důvodem je, že jim chybí porozumění zkratek v nich obsažených. Memorují se, aby pak rychle zapomenuli.

Níže uvádím příklad z oblasti fyziky, nicméně problém je stejný i jinde.

Podívejte se na níže uvedené zkratky a zamyslete se nad tím, zda Vám je - myslím přehledně a souhrnně jako v níže uvedeném přehledu ve škole vysvětlili PŘEDTÍM, než začali učit vzorečky. Anebo učitelé díky své profesionální slepotě předpokládali, že je to přece jasné? Napište své komentáře níže.

a = Acceleration = zrychlení
E = Energy = energie
F = Force = síla
f = Frequency = frekvence
g = Gravital acceleration = gravitační zrychlení
m = Mass = hmotnost
t = Time = čas
v = Velocity = rychlost
W = Work = práce

Je důležité uvědomit si, že označení fyzikálních veličin je většinou spojeno s anglickými a latinskými názvy.

Kupodivu se stále setkávám se studenty i v jiných oblastech - často z VŠE, kteří se biflují vzorce aniž ví, co zastupují zkratky v nich obsažené. Pak dochází k tomu, že naučené brzy zapomenou, protože písmenka zůstanou abstraktními bez smysluplného spojení, které by trvanlivé zapamatování podpořilo.

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat. VIP forum.