Slova na B

od Libor Činka
(Ovládněte svůj mozek)

Bít či nebít?
Ukázka z knihy
Ovládněte svůj mozek
strana 244

Kdysi jsem chtěl pomoci dceři, která se trápila s vyjmenovanými slovy, a tak jsem jí pomáhal vytvářet příběhy pro snadnější zapamatování. Když však ve škole odříkala všechna vyjmenovaná slova po B, tak vznikl problém. Jaký? Paní učitelka je měla ve své hlavince tak namemorovaná, že nebyla schopna zjistit, zda moje dcera řekla všechna a trvala na tom, že je od ní chce slyšet v "správném pořadí". Co myslela tím správným pořadím? Asi tušíte. Šlo jí o to slyšet od žáků lineárně namemorovanou řadu slov, která jí nijak nezatíží hlavu přemýšlením:( Což je opravdu velmi smutný příklad toho, jak myslí či spíše nemyslí příliš mnoho učitelů.) Já jsem si dovolil změnit pořadí, abych dceři pomohl k zapamatování. Jak znělo naše nenormální pořadí? Samozřejmě to byl příběh.

Bystrý obyvatel Zbyněk bydlil v obyčejném bytě v Bydžově.
V příbytku byl nábytek, kolem běhal dobytek,
byliny žvýkal býk a kobyla.
Být tam ale Hrabyně Babyka z Přibyslavi,
tak tam udržují jiný obyčej.

Co je představitelnější a tedy lépe zapamatovatelné? Klasická vyjmenovaná slova či příběh? Kdo se opravdu zamyslí, tak pochopí. Rád bych ještě, kdyby se zamysleli učitelé a to také nad tím, proč učí i věci, v tomto případě slova, s kterými se člověk setká asi tak na 5 minut v životě, jako je javor babyka. Obyvatelé obce Hrabyně doufám nejsou takový dobytek, aby trvali na obyčeji "učení se mučením" a nutnosti přežvykovat neobyčejně nepraktická slova. Už rozumíte tomu, proč jsem pro fyzické tresty ve školách? Zavedl bych pranýř před školou a všechny učitele, kteří nebudou myslet a dodržovat Komenského, bych k němu přivázal jako dobytek a snad by se zamysleli nad tím, nakolik je v 21. století smysluplné držet se středověkých učebních obyčejů jako je memorování na úkor používání hlavy.

Komentáře k Slova na B

Průměrné hodnocení starstarstarstar

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Jul 06, 2012
Hodnocení
starstarstarstar
Ha hahaha
od: Andy

Teda, Liborku, právě jsem si poprskala klávesnici! Já jsem taky dceru učila vyjmenovaná slova, já jsem dělala úplné divadlo a taky to neprošlo. Dcera se válela smíchy uměla je asi v 5 minutách, ale ve škole je říkala na přání p. učitelky, našprtáno. Naštěstí, si pamatuje víc tu moji komedii.:-)

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat. Jak se učit - studium rychle.

rychlocteni-468x60.gif