Slepota pedagogů, kterou sami zhoršují známky svých studentů

od Libor Činka - psychoterapeut

Slepota pedagogů je tak veliká, že si neuvědomují, že chování, které jím samotným pomáhá vyučovat prakticky 100% upírají svým studentům.

Co tím myslím?

Je to mnoho věcí.

Jednou z nich je nepovšimnutí si faktu, že když oni sami přednáší, tak se pohybují a někteří z nich dokonce přes celou třídu, nikoli jen před tabulí.

Stejně jako se lidé pohybují, když telefonují z mobilního telefonu.

Přemýšlení totiž souvisí s pohybem!

Co však učitelé v naprosté většině případů dělají?

Chtějí, aby vyvolaní žáci odpovídali bez pohybu. Nenabízí jim stejné podmínky jako mají oni.

Vyvolají je a nechají je stoupnout si v lavici anebo stát před tabulí.

Jakékoli pohyby jsou komentovány jako něco nežádoucího.

A to leckdy i takové, které mají vztah k rozpomínání a o kterých by už desítky let měli být učeni na pedagogických školách.

Typický komentář zní: Nedívej se na strop, tam to nenajdeš. Nebo méně časté: nelelkuj a přemýšlej.

Jenomže pohled směrem vzhůru je spojen s přemýšlením a vybavováním si informací. Někomu pomáhá pohled do dálky, ale i to je považováno za něco nežádoucího. Zatímco ve světě se už desítky let učí, jak souvisí pohyb a oční pohledy s propojením určitých oblastí mozku a myšlenkovými pochody, u nás přežívá papouškování nesmyslů vedoucí k downgradu inteligence.

Jde o znevýhodnění, které narušuje paměťové toky.

Chování padagogů tak ve skutečnosti narušuje schopnost studentů si vybavovat.

Docela by mne zajímalo, co by dělali, až se budou pohybovat při telefonování, kdyby jim bylo přikázáno být bez pohybu a gest.

V kolika z nich by se konečně probudilo uvědomění, jak myšlení souvisí s pohybem a co také mají učit?