Jak se učit a podvědomá řeč těla

od Hanka
(Praha)

Jak souvisí Podvědomá řeč těla a jak se učit na stránky o učení? Před rokem a půl jsem měla to štěstí zúčastnit se kurzu "Zrychlené učení a jak na zkoušky", což byla jedna z věcí, která mi naprosto změnila život. Bylo tam řečeno mnoho užitečných věcí, ale teď není stěžejní je sem všechny psát.

Kdo tam byl, asi si brzy vybaví na část, kdy nás Libor Činka seznámil s tím, jak mozek chápe čas. A právě v souvislosti s touto novou zkušeností jsem dnes měla tu možnost přesvědčit se o tom, jak to máme v sobě, na vlastní oči a uši.
Jedu takhle večer tramvají a naproti mě sedí slečna asi tak o dva roky mladší než já. Ta slečna telefonovala. A jak hlasitě telefonovala, nebylo možné si nevšimnout jak je její mluvení provázeno mácháním rukou a mimikou v obličeji.
V okamžiku, kdy se zmiňovala o tom, jak něco (to už nevím co, protože jsem se soustředila na něco jiného) dělala ve středu, pátek, a pak že to bude dělat příští pondělí. V momentě, kdy vyslovila slova "ve středu" udělala pohyb volnou rukou DOLEVA (moje pozorování bylo ve čtvrtek), při slovech "v pátek" provedla pohyb půlobloučku, jakoby opisovala duhu směrem DOPRAVA a konečně při vyslovení slov "příští pondělí" provedla ten samý pohyb a ještě VÍCE DOPRAVA.

A tak jsem si vzpomněla, jak máme v hlavě uspořádaný čas, že když mluvíme o minulosti, máme tendenci ji umisťovat vlevo do prostoru*, přítomnost do míst před námi a když mluvíme o budoucnosti, zjevuje se nám napravo od těla.

A toho lze využít při srovnávání si informací, zejména nejlépe při učení se například časových tvarů cizích sloves (viz mozkově kompatibilní učebnice Libora Činky - Magická angličtina Extra či Anglická gramatika bezbolestně i pro blondýnky) ať už anglických, nebo co já vím například somálských, jak chcete vy.

Jen mi ještě do hlavy vstoupila myšlenka, jestli jsme si tento "systém" nevzali s sebou ze školy*. Právě tam, co si vybavuji, jsme používali tzv. časovou osu v hodinách přírodopisu, dějepisu a třeba i hudební výchovy. Právě tehdy se osa zobrazovala stylem zleva doprava. Toť otázka na zamyšlení*.

Mimochodem, kdykoliv mě od doby absolvování kurzu ZU sobě napadne sebekritika, vzpomenu si, co všechno nového, co jen tak někdo nezná naopak já znám, čeho si umím všímat, s čím umím zacházet, co je pro mě přínosem a co mi pomáhá na cestě za mými cíly.
Přihodilo se Vám také něco podobného?


P. S. to Libor Činka :-) : Chtěla jsem vybarvit slova DOLEVA, DOPRAVA a VÍCE DOPRAVA barvami, tak, jak to používáte na svých kurzech, jenže nyní je to mimo mé vědomí, tak jestli, pokud to považujete za dobré a prospěšné, můžete je vybarvit? Děkuji


Komentář psychoterapeuta Libora Činky:

*Uvedený způsob se tyká cca poloviny populace u nás, druhá polovina má tendenci vnímat čas jakoby zezadu dopředu.

** Psychologie barev a prostoru je srozumitelná pro čtenáře mých knih MAE = Magická angličtina Extra a AGB = Anglická gramatika bezbolestně i pro blondýnky. Bez jejich znalosti a používání nemůže být znásobení rychlosti učení využíváno.

+ + + + + + +
Další reakce zobrazíte kliknutím na:
Click here to read or post comments.
(Pokud link v tomto znění - obsahující slovo POST - neexistuje, pak ještě nikdo komentář nenapsal.)

Svoje tipy či dotazy k tomu příspěvku dodáte kliknutím na "Click here to post comments" nebo "Click here to read or post comments" nebo "Join in and write your own page! It's easy to do. How?". Video návod najdete níže.

Klikněte zde, abyste mohli poslat komentář

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat. VIP forum.

rychlocteni-468x60.gif