Expresně a hravě zvládněte Němčinu

Dobrý den, vážený pane Činko,
Obracím se na Vás s prosbou a žádostí o radu. Jsem studentka gymnázia a letos své studium zakončuji. Bohužel jsem se ale dozvěděla, že škola na kterou bych chtěla jít, přijímá pouze žáky s minimálně dvouletou znalostí němčiny, kterou jsem při mé smůle do teď nestudovala (na gymnáziu jsem si vybrala ruštinu). Paní zástupkyně z mé vysněné školy mě však "uklidnila", že pokud si udělám nějaký kurz přes prázdniny a jazyk se doučím, tak není s mým přijetím problém. Bohužel se této varianty velice bojím, protože angličtinu se učím již od základní školy a stále mám mezery. Nedovedu si proto představit, jak zvládnout němčinu za tak krátkou dobu. Již delší čas sleduji Vaše stránky s MAE a dalšími knihami, ale bojím se, zda si budu sama s knihou vědět rady? Zvládnu se z ni naučit němčinu tak, jak potřebuji kvůli té škole i když nejsem zrovna studijní typ? Jelikož studuji a Vaše publikace nejsou zrovna z nejlevnějších, tak z toho mám docela obavy, což jistě pochopíte.
Děkuji moc za nějaké bližší informace.

Děkuji, Klugerová.

Odpověď Libora Činky:
Dobrý den, Katko, jak Magická němčina, tak Magická angličtina Extra a všechny naše kurzy jsou zaměřené na domluvení se v reálném cizojazyčném prostředí. To však zpravidla bývá zcela odlišné od toho, co se vyučuje ve školách. Domnívám se tedy, že v tomto případě jsou jiné cesty, které pro Vás budou "levnější" než je koupě MN.

Najděte si filmy na DVD, které obsahují němčinu a češtinu jak mluvenou, tak i titulky.

Pokud jste někdy viděla filmy od Karla Maye, tak zrovna ty můžete použít, jestliže se Vám alespoň trochu líbí. Proč je tento vztah, tak důležitý? Protože to podpoří Vaši motivaci. To, co "nechutná" to motivaci snižuje.

Vyberte si tedy film, který se Vám líbí a podívejte se na něj česky a pusťte si německé titulky. Dejte si za cíl zapamatovat si z filmu asi 4 - 8 slovíček.

Druhý den si pusťte film německy s českými titulky. Vyslovte jakkoli alespoň 4 - 8 slovíček.

Doporučuji použít funkci zvukové smyčky pomocí tlačítka A-B, poslouchat a pak vyslovit jednotlivé slovíčko z věty či vybrané řeči.

Vyhněte se sebekritizování za chyby. Chyby jsou součástí vývoje a všichni jsme v dětství šišlali. Správná výslovnost se naposlouchá a usadí časem.

Čtvrtý den si pusťte film německy s německými titulky. Opět vyslovte pár slov.

Kupte si módní časopis v němčině a listujte jím, alespoň jednou denně třeba při čekání na autobus nebo až v TV poběží reklama.

Kupte si zajímavou knížku zpracovanou pro tzv. zrcadlové čtení - jedna stránka německá je vedle přeložená do češtiny. Na internetu zadejte "zrcadlová četba němčina" a určitě něco najdete.

Teprve, když se setkáváte s reálným jazykem, teprve pak se můžete zabývat gramatikou a začít jí rychleji rozumět. Opačně to trvá roky a výsledek je stále slabý. Proto je i Magická němčina zaměřena jinak než školní učebnice, aby mohla přinést za 3 týdny více než jakékoli učebnice.

Kdo MN má, tak správný postup je 20 dní s MN, pak pauza asi 3 týdny a hraní si s filmy a časopisy, jak jsem popsal výše. Pak teprve se smíte vrátit k MN a teprve pak začít používat nějakou učebnici s gramatikou.